Krystyna Prońko

klasa śpiewu 1

Krystyna Prońko – wokalistka, jest absolwentką Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (dyplom 1979 r z nagrodą rektorską ówczesnego Rektora Henryka Góreckiego).
Amatorską pracę artystyczną rozpoczęła od rodzinnego zespołu „Refleks” (1968 r.) wraz z braćmi Piotrem, saksofonistą i Wojtkiem, kontrabasistą/gitarzystą basowym oraz muzykującymi kolegami .
W latach siedemdziesiątych współpracowała z Czesławem Niemenem, Warszawską Orkiestrą Studia Jazzowego Polskiego Radia, a także z zespołem Koman Band.
Lata 1987-1989 to współpraca z Orkiestrą Gustawa Broma (Słowacja). Jest wielokrotną laureatką Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Była gościem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Uczestniczyła wielokrotnie w festiwalu Jazz Jamboree, wystąpiła na Praskim Festiwalu Jazzowym (Czechy).
Prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne (1992-1995).
Od 1991 roku prowadzi firmę P. M. Krystyna Prońko, której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo, w którym ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt. W latach 2000-2010 prowadziła klasę śpiewu w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
W swoim dorobku ma niezaprzeczalne polskie hity; „Deszcz w Cisnej”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Złość”, „Poranne łzy”, „Papierowe ptaki”, „Niech moje serce kołysze ciebie do snu”, „Psalm stojących w kolejce”.

Jej dyskografia obejmuje LP, CD, DVD i MC (kasety magnetofonowe),
w tym trzy złote płyty:
LP ”Kolęda nocka” 1981 Pronit,SPL4017,
Krystyna Prońko 1983-Pronit M004,
CD „Albo inaczej” 2015 Alkopoligamia.

Z równą łatwością śpiewa pop i standardy jazzowe. Lubi mieszać gatunki muzyczne bo jak mówi ”nużące jest śpiewanie ciągle tego samego” .
W 2008 r. otrzymała medal GLORIA ARTIS.
Obecnie pracuje z pięcioosobowym zespołem muzyków , w TRIO albo w duecie z pianistą, często występuje z recitalami, w których towarzyszy jej big band.
Więcej informacji, dyskografia i zdjęcia na stronie www.pronko.pl

Serdecznie zapraszam na zajęcia w mojej klasie – lekko nie będzie…
– Krystyna Prońko

Skip to content