prof. Lucjan Kaszycki (1932 – 2021)

“… Odszedłeś potem nagle, drzwi otwarte
Liść powiewem wiatru padł mi do nóg
I wtedy zrozumiałam: to się kończy
Pożegnania, czas już przekroczyć próg …”

Są dni i daty, które z różnych powodów wywołują nasz smutek i rozżalenie. Z pewnością dla wszystkich osób związanych z Chodzieskimi Warsztatami Jazzowymi, 5 maja 2021 roku, będzie takim dniem, odszedł bowiem na zawsze, jeden z najważniejszych członków tej muzycznej społeczności, profesor Lucjan Kaszycki.

Pan profesor był tą osobą, która nigdy nie zwątpiła w słuszność idei organizacji chodzieskiej letniej szkoły jazzu, budując jednocześnie, będąc w latach 1971-1973 jej pierwszym dyrektorem artystycznym, jej podwaliny na całe dekady. Kochał muzykę i kochał uczyć jej młodych adeptów, których na jazzie i muzyce popularnej wychował kilka pokoleń. Dzisiaj żegnamy po prostu dobrą, ciepłą osobę, ale też spełnionego twórcę kompozytora, kolegę i inspiratora. Chodzież i cała warsztatowa brać straciła dziś przyjaciela i wielkiego orędownika, ale też człowieka, który nie tylko pisał historię Cho-jazz, ale również wspaniale ją dokumentował.

Kochany Panie Lucjanie, Pańska muzyka i obrazy, te fotograficzne i wideo zostaną z nami na zawsze, ale choć już nie usiądzie Pan na ławce przed Chodzieskim Domem Kultury, czy też na plaży nad jeziorem Karczewnik, to również na zawsze pozostanie w pamięci chodzieżan i mojej, Lucjan Kaszycki, człowiek.

Cześć Jego pamięci i wyrazy ubolewania dla bliskich.
Marcin Kita, dyrektor ChDK

Wspomnienia Lucjana Kaszyckiego z książki “Warsztaty Muzyczne w Chodzieży 1971 – 2020. Monografia.” Janusza Szroma:
https://chojazz.com/Lucjan-Kaszycki/wspomnienia-Lucjana-Kaszyckiego-Cho-Jazz.pdf

Pożegnalna nota profesor Alicji Gronau:
https://www.facebook.com/alicja.gronau/posts/3872124549540057