Maciej Kądziela

klasa saksofonu

Witam wszystkich zainteresowanych klasą saksofonu, którą współtworzył będę z profesorem Jerzym Główczewskim. Warsztaty Cho-jazz w 2024 roku będą dla mnie bardzo wyjątkowe, gdyż pierwszy raz pojawię się w roli wykładowcy. Do tej pory bywałem w Chodzieży najpierw jako młody adept sztuki jazzowej, następnie jako koncertujący artysta. W tym roku historia zatoczy koło przez co będę mógł dzielić się swoim doświadczeniem w roli wykładowcy.

 

W klasie saksofonu dużą część poświęcimy jak wydobyć z siebie indywidualne brzmienie, by później móc pracować nad własnym stylem w improwizacji i kompozycji. Pochylimy się również nad techniką, w taki sposób, żeby instrument stał się przyjacielem, a nie przeszkodą nie do przejścia. Osobiście uważam, że granie na saksofonie to przedłużenie mowy, a żeby móc rozmawiać musimy znać wyrazy i gramatykę. Innymi słowy, improwizacja jest językiem, który musimy opanować, by w możliwie elokwentny sposób się nim posługiwać! 

Maciej Kądziela

Absolwent studiów licencjackich na Syddansk MusikKonservatorium (Danish National Academy of Music) oraz magisterskich w Kopenhaskiej Akademii Muzycznej (Rhythmic Music Conservatory), a także elitarnych dwuletnich podyplomowych studiów solistycznych w klasie profesora Torben’a Snekkestad’a również na tejże akademii. Obecnie asystent w klasie saksofonu na Łódzkiej Akademi Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Jeszcze na studiach został dwukrotnie uhonorowany stypendium fundacji Idella przez Rektora Kopenhaskiej Akademii Hernika Sveidalh’a za osiągnięcia fonograficzne co umożliwiło mu dwukrotny wyjazd do Nowego Jorku by kształcić się pod okiem najbardziej innowacyjnych współczesnych wykonawców jazzowych jak: David Binney, Greg Osby, Steve Lehman czy Lee Konitz.

Wielokrotnie występował na jednej scenie z plejadą gwiazd muzyki jazzowej m.in. Jeff Balard, Brad Mehldau, Marc Ducret, Chris Chick, Miguel Zenon, Niclas Campagniol, Jacob Bro, Merlin Mazur, George Garzone, Jerry Bergonzi, a także zdobywcy nagrody amerykańskiej Akademii Fonograficznej (Grammy) Bobby Watson’em, a także nominowanym do niej Loganem Richardson’em.

Od 2016 roku jest współzałożycielem i liderem zespołu „ZK Collaboration” wykonując konsekwentnie muzykę autorską. W skład ZK Collaboration wchodzą wybitni twórcy młodego pokolenia jak: Adam Zagórski, Roman Chraniuk oraz Mateusz Gawęda. Mimo stosunkowo krótkiej działalności, w ciągu czterech lat, zespół ma za sobą około stu wydarzeń artystycznych oraz publikacje fonograficzne: wydaną w listopadzie 2018 roku o nazwie „ZK Collaboration – Double Universe” oraz wydaną w październiku 2021 “ZK Collaboration – Slow Food”. Pierwszy album otrzymał drugie miejsce w plebiscycie czasopisma „Jazz Press” jako najlepszy album jazzowy wydany w 2018 roku. Wielkim wyróżnieniem było również znalezienie się w zestawieniu najlepszych muzyków polskich „JazzTop” na czwartej pozycji w kategorii saksofonu altowego, sporządzonego przez krytyków muzycznych dla najbardziej opiniotwórczego czasopisma Jazz Forum.

W lutym 2020 roku, Maciej został zaproszony do projektu Jazz Forum Talents, by wziąć udział w sesji nagraniowej z polskimi najwybitniejszymi młodymi artystami jak: Kasia Pietrzko, Kacper Smoliński, Jakub Mizeracki, Tomasz Chyła oraz amerykańskimi jak Logan Richardson i Bobby Watson. Efektem tego była sesja nagraniowa w Kansas City a także premierowy recital koncertowy. Zaowocowało to wydaniem płyty w polskim wydawnictwie AGORA Music. Płyta ukazała się w październiku 2020 roku i poprzedzona była dwiema trasami koncertowymi zespołu Jazz Forum Talents. Ostatnia trzecia premierowa trasa odbyła w drugiej połowie października i miała miejsce na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce jak Jazz nad Odrą, Palm Jazz czy Szczecin Jazz Festiwal. Formacja wzięła udział w czerwcu 2021 r. w LOTOS JAZZ FESTIVAL 23. Bielska Zadymka Jazzowa.

Skip to content