Na początku warsztatów uczestnicy dzielą się na dwie grupy: bardziej zaawansowaną i mniej zaawansowaną. Zazwyczaj pozwalamy uczestnikom samemu dokonać wyboru grupy na podstawie zagadnień omawianych w poszczególnych grupach.
Zajęcia w grupie mniej zaawansowanej mają formę wykładu. W trakcie wykładu uczestnicy zapraszani są do wykonania wybranych ćwiczeń na gitarze.
Zagadnienia poruszane w grupie mniej zaawansowanej:
- jak wykonać transkrypcję (solówki, akordów, tematu),
- shell voicings (oraz rozszerzanie shell voicings o dodatkowe dźwięki),
- podstawowe podziały rytmiczne stosowane w akompaniamencie jazzowym,
- struktura harmoniczna bluesa,
- rozwijanie motywów,
- approach notes i enclosures,
- “time”, ćwiczenia z metronomem,
- artykulacja jazzowa – ćwiczenia,
Zajęcia w grupie bardziej zaawansowanej rozpoczynają się 30 minutowym wykładem, po którym następuje “masterclass” – każdy z uczestników ma swoje 20 minut (krótką lekcję indywidualną), żeby zadać pytania, lub zaprezentować swoją grę i usłyszeć komentarz. Pozostali uczestnicy pozostają w sali, obserwują i mogą również zadawać dodatkowe pytania.
Przykładowe zagadnienia poruszane w grupie bardziej zaawansowanej:
- rozszerzanie języka harmonicznego,
- jak w przejrzysty sposób improwizować po jazzowych strukturach harmonicznych,
- jak w ciekawy sposób wykorzystać pasaże w improwizacji,
- zaawansowane ćwiczenia z metronomem,
- frazowanie, kształty fraz,
- skale bebopowe.
Rafał Sarnecki – gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, urodzony w 1982 roku w Warszawie. Od 2005 roku mieszka i występuje w Nowym Jorku. Jako lider własnych projektów muzycznych koncertował w Chinach, Korei Południowej, Malezji, Chile, Izraelu, na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA oraz wielu krajach Europy. Miał zaszczyt wystąpić na scenie obok takich gwiazd polskiej i światowej sceny jazzowej jak: Gary Thomas, Ben Wendel, Alex Sipiagin, Joel Frahm, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, czy Adam Pierończyk. Dwukrotnie był nominowany do nagrody FRYDERYK.
Już w 2002 roku został zauważony na “Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych Guitar City 2002”, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. W 2005 roku otrzymał stypendium na prestiżowym wydziale jazzu w New School University w Nowym Jorku, gdzie studiował pod okiem takich mistrzów jak Paul Bollenback, Peter Bernstein czy Buster Williams. Kontynuując naukę w Nowym Jorku w maju 2010 roku ukończył również studia magisterskie na wydziale jazzu w Queens College CUNY. W 2015 roku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie przyznał mu tytuł doktora w dziedzinie kompozycji.
Rafał nagrał cztery płyty prezentujące jego kompozycje autorskie. Pierwszy album “Songs From a New Place” wydany w 2008 roku był nominowany do nagrody Fryderyk 2009. Druga płyta zatytułowana “The Madman Rambles Again” została wydana w 2011 przez prestiżową hiszpańską wytwórnię Fresh Sound New Talent. Wśród artystów, którzy nagrywali dla tej wytwórni, są takie gwiazdy muzyki jazzowej jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Esperanza Spalding. Amerykański portal internetowy All About Jazz wymienił “The Madman Rambles Again” wśród najciekawszych albumów jazzowych 2011 roku. Trzeci album zatytułowany “Cat’s Dream” został nominowany do nagrody Fryderyk 2015 w kategorii “Album Roku (Jazz)”.
Latem 2018 nakładem amerykańskiej firmy Outside in Music ukaże się najnowszy czwarty album Rafała “Climbing Trees”, na którym można usłyszeć czołówkę muzyków nowojorskiej sceny jazzowej.